Rogalik RICKY MARCIN i proste, listkujące ciasto, czyli mój hit od 2021 roku.
Mam dla Was dwie wersje nadzienia - z białego maku w stylu Rogalika Marcińskiego oraz migdałowe.
Przepis PRZEŁOMOWY, przerobiłam wiele jego wersji i już wiem, że nawet jak Ci mówią, że się nie da, to... i tak próbuj! Domowej roboty, bardzo maślane, ekspresowe CIASTO FRANCUSKIE z nadzieniami na święto Marcina!
Rogale świętomarcińskie to słodkie cudeńka z białym makiem, które co roku,
11 listopada, królują na stołach w Poznaniu i okolicach. Skąd się wzięły? Legenda mówi, że w 1891 roku, poznański cukiernik Józef Melzer zainspirowany historią św. Marcina – tego samego, który podzielił się płaszczem z biedakiem – postanowił upiec coś specjalnego, by pomóc potrzebującym. Tak powstał pierwszy rogal, którego mieszkańcy Poznania chętnie kupowali, a dochód przeznaczono na pomoc dla ubogich.
Z czasem te bogate rogale stały się symbolem poznańskiej tradycji – wypełnione białym makiem, pachnące wanilią i orzechami, oblane lukrem i posypane orzechami.
Dziś ten przysmak jest chroniony certyfikatem i pieczony według ścisłych zasad.
Oto zasady określone przez Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG) dla prawdziwego rogala świętomarcińskiego:
Miejsce produkcji
Rogale świętomarcińskie mogą być produkowane tylko w Wielkopolsce, przede wszystkim w Poznaniu i jego okolicach. Tylko piekarnie i cukiernie z tego regionu mogą używać chronionej nazwy „rogal świętomarciński”.Rodzaj ciasta
Rogal musi być wykonany z ciasta półfrancuskiego, które dzięki warstwom przypomina ciasto francuskie, ale jest mniej tłuste. Ciasto to wymaga wielokrotnego wałkowania i składania z dodatkiem margaryny :( , co pozwala na uzyskanie odpowiedniego listkowania.Nadzienie
Wewnątrz rogala musi znajdować się farsz z białego maku, co jest jednym z kluczowych elementów, który wyróżnia rogala świętomarcińskiego. Nadzienie powinno składać się z:Białego maku – charakterystyczny składnik, który nadaje rogalowi wyjątkowy smak.
Pokruszonych biszkoptów lub bułki tartej – dodawanych jako składnik wiążący masę.
Orzechów (najczęściej włoskich i ziemnych), rodzynek, skórki pomarańczowej, kandyzowanej owocowej skórki cytrusowej, oraz aromatu migdałowego – które nadają masie aromat i słodki smak.
Margaryny – zgodnie z tradycyjną recepturą. NIESTETY!
Kształt i waga
Rogal musi mieć kształt półksiężyca i ważyć od 150 do 250 gramów. Kształt ten uzyskuje się poprzez zawinięcie ciasta z nadzieniem i uformowanie go w rogal.Dekoracja
Po upieczeniu rogale są ozdabiane lukrem, który nadaje im charakterystyczny połysk, oraz posypką z rozdrobnionych orzechów (najczęściej włoskich lub arachidowych).Kontrola i certyfikacja
Produkcja rogala świętomarcińskiego podlega ścisłej kontroli. Piekarnie i cukiernie, które chcą używać nazwy „rogal świętomarciński”, muszą uzyskać specjalny certyfikat wydawany przez Cech Cukierników i Piekarzy w Poznaniu. Kontrolowane są nie tylko składniki, ale i proces produkcji, aby zapewnić zgodność z tradycyjną recepturą.
Kto powiedział, że nie możemy spróbować zrobić go sami w domu? Ricky Marcin to szalony kuzyn Marcina z Poznania. Livin la vida loca!
ROGALE RICKY MARCIN
około 20 niewielkich rogalików lub 12-14 większych rogali
Ciasto:
250 g ciepłego mleka
7 g drożdży instant
530 g mąki pszennej
40 g cukru
50 g masła, w temperaturze pokojowej + ok 240 g do przekładania warstw ciasta
3 g soli
1 jajko L
Nadzienie z białego maku:
300g białego maku, zmielonego w blenderze, zalanego wrzątkiem
100g masy marcepanowej
70 g cukru pudru
50g orzechów włoskich, uprażonych
100g migdałów, uprażonych
1- 2 łyżek suszonej żurawiny, namoczonej w Amaretto lub mocnej herbacie (lub mieszance obu) i odsączonej
ok. 2 łyżek śmietany 18%
3 podłużne biszkopty, pokruszone
Nadzienie migdałowe:
170 g płatków migdałowych, uprażonych
100 g zmielonych migdałów/mąki migdałowej, uprażonych
100 g cukru brązowego
3 łyżki Amaretto (opcjonalnie)
4 łyżki śmietany 30%
1 jajko
szczypta soli
Lukier marcepanowy:
200 g cukru pudru
Amaretto - kilka łyżek, do uzyskania gęstej, ale rozpływającej się konsystencji
dodatkowo: posiekane migdały i posiekana, suszona żurawina
Przygotuj nadzienia.
Makowe: mak zblendować z orzechami i migdałami, dodać marcepan i cukier puder, przełożyć do miski, dodać pokruszone biszkopty, żurawinę oraz śmietanę, wymieszać.
Migdałowe: wszystkie składniki wymieszać w misce.
Przygotuj ciasto. Mąkę wymieszaj w misie miksera z solą, cukrem i drożdżami. Dodaj 50 g masła, rozetrzyj masło opuszkami palców z resztą składników, następnie dodaj ciepłe (nie gorące!) mleko i jajko. Zagnieć ręcznie lub za pomocą końcówki haka w robocie (haków, jeśli używasz ręcznego miksera) - nie za długo, tylko do uzyskania gładkiej kuli ciasta.
Ciasto przełożyć do miski, zakryć bawełnianą ściereczką i odstawić na 25 min. Lekko podrośnięte ciasto jest łatwiejsze w obsłudze.
Po 25 minutach podziel ciasto na 3 równe części. 2 porcje włóż z powrotem do miski
i zakryj ściereczką, a następnie wstaw do lodówki.
Pierwszą porcję rozwałkuj na prostokąt o wymiarach 15 cm x 12 cm. Miękkie masło (ok 80 g) rozłóż i rozsmaruj na rozwałkowanym placku, bardzo starannie, a następnie zawiń ciasto w rulon (zwijaj od krótszego boku). Roladę z ciasta owiń folią spożywczą i włóż do zamrażarki na minimum 15 minut. W międzyczasie przygotuj w taki sam sposób kolejne partie ciasta, a resztę gotowych rolad trzymaj w zamrażarce. (FILMIK Z PRZYGOTOWANIA).
Piekarnik rozgrzej do 200 stopni C (termoobieg).
Pierwszą partię wyjmij z zamrażarki, odwiń z folii i rozwałkuj na macie silikonowej/blacie podsypanym mąką (niewielką ilością). Krótsze boki złóż na zakładkę, a następnie złóż jeszcze raz (obejrzyj filmik i wszystko będzie jasne). Zawiń folią i włóż do zamrażarki na kolejne 15-20 minut. Ponownie rozwałkuj na prostokąt, wyrównaj boki rozwałkowanego ciasta (nożem odetnij boki) i wytnij trójkąty - nóż musi być bardzo ostry, żeby nie zmiażdżyć ciasta i warstw masła.
Trójkąty natnij u podstawy, nałóż nadzienie, ostrożnie rozsmaruj i delikatnie zawijać zaczynając od podstawy trójkąta (matma się kłania). Odstaw na 30 minut. Ułóż na desce/talerzu i wstaw do zamrażarki na 25-30 min lub całą noc.
Układaj w kilkucentymetrowych odstępach na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Nie zostawiaj ich do wyrośnięcia.
Piecz w rozgrzanym piekarniku przez 17-20 minut do zarumienienia (możliwe że z ciasta będzie wypływać nieco masła, to normalne). Wyjmij je z pieca. Wymieszaj cukier puder i Amaretto do konsystencji lukru. Polej rogaliki i posyp je migdałami
i żurawiną. GOTOWE!
P.S. Ciasto można przechowywać w zamrażarce (około miesiąca) i używać w razie potrzeby. Można także zawinąć rogale wieczorem, na noc włożyć do zamrażarki, a rano ułożyć na blaszce i upiec (wydłużamy wtedy pieczenie o ok 10 min).
Najlepsze! ❤️